Szkoła Podstawowa im. 11 Pułku Ułanów Legionowych w Gumowie
Koło teatralne

Trochę historii

Zabawę w teatr rozpoczęliśmy cztery lata temu. Do uczestnictwa w zajęciach kółka nie brakowało chętnych, którzy pragnęli wyzwolić w sobie wielkie pokłady twórczej aktywności. Grupa liczyła 16 uczniów klas IV-VI, a spotkania odbywały się raz w tygodniu. Szybko przekonaliśmy się, jak doskonale teatr uczy myślenia i sprawia, że stajemy się bardziej otwarci na ludzi i świat. Już po pierwszych zajęciach wiedzieliśmy, że wspólne tworzenie przyniesie ogromną satysfakcję oraz radość wszystkim młodym aktorom.

Pierwsze zajęcia poświęcone były pracy nad wyzwalaniem uczniowskiej wyobraźni i zdolności do improwizacji. Uczyliśmy się dykcji, ruchu, gestu scenicznego. Ćwiczyliśmy akcent, intonację, pracowaliśmy nad tekstem, a przy tym poznawaliśmy się bliżej. Później przychodził czas na wybór sztuki teatralnej, przydział ról, opracowywanie scenografii, dobór rekwizytów i mnóstwo prób. Na koniec - efekt naszej wielomiesięcznej pracy – przedstawienie, zawsze pełne humoru. Postawiliśmy sobie bowiem jeden cel – rozbawić widzów do łez, przenieść ich w nieco inny, zaczarowany świat wyobraźni.

Do tej pory powołany do życia cztery lata temu szkolny teatr „Bęc” wystawił w szkole i poza nią cztery przedstawienia, w tym jedno anglojęzyczne. Poza tym uczestnicy koła pod czujnym okiem opiekunek, polonistki p. Ewy Piotrowskiej i bibliotekarki p. Joanny Olszewskiej, przygotowują apele szkolne, scenki teatralne na różne szkolne uroczystości oraz uczestniczą we wszelkich przedsięwzięciach kulturalnych, mających miejsce w szkole.

Kalendarium

 1. W roku szkolnym 2004/2005 grupa teatralna zadebiutowała na szkolnej scenie sztuką „Odlotowe kapcie – czyli baśń o Kapciuszku”. Pierwsze wystawienie miało miejsce 26 maja i uświetniło spotkanie z okazji Dnia Matki. Drugie wystawienie, obejrzeli uczniowie mieszczącego się obok Publicznego Gimnazjum. Mimo wielkiej tremy, która towarzyszyła debiutantom, wszystko poszło zgodnie z planem i....chyba się podobało. Wyrozumiali widzowie wybaczyli nam drobne potknięcia, o niektórych wiedzieliśmy tylko my...
 2. W roku szkolnym 2005/2006 przy współpracy nauczycielki p. Ewy Paradowskiej przygotowaliśmy anglojęzyczną wersję baśni „Kopciuszek”, wystawioną z okazji choinki szkolnej. Było to dla nas nowe doświadczenie. Baliśmy się, że nie zostaniemy zrozumiani, ale nasze role były bardzo proste, a dominującą rolę pełnił ruch sceniczny, mimika i gest. Nasi aktorzy okazali się przekonujący nawet wtedy, gdy mówili po angielsku.
  W tym samym roku, w maju, wystawiliśmy przedstawienie pt. „Wariacje na temat Czerwonego Kapturka”. Sztukę obejrzeli rodzice i uczniowie szkoły podczas spotkania z okazji Dnia Matki.
  Tym razem byliśmy już mniej zestresowani i na scenie czuliśmy się dużo, dużo lepiej.
 3. Rok 2006/2007 upłynął na przygotowaniach sztuki pt. „Jak wyginęli królewicze”. Tym razem wystawienie obejrzeli uczniowie szkoły i rodzice podczas szkolnej choinki. Dodatkowo nasi wzięci kabareciarze Przemek i Damian zaprezentowali scenkę przygotowaną w oparciu o skecz kabaretu „Ani mru-mru” pt. „Czerwony Kapturek”, czym do łez rozśmieszyli widownię.
  W styczniu odwiedziliśmy Dom Pomocy Społecznej w Ciechanowie, gdzie wystawiliśmy naszą sztukę po raz drugi.
 4. Rok 2007/2008 - Pożegnaliśmy niektórych członków koła, którzy ukończyli już szkołę podstawową. W nowym składzie pracujemy nad kolejną sztuką.
 5. W lutym 2008 roku z okazji Dnia Języka Ojczystego obchodzonego w szkole wystawiliśmy przedstawienie pt. "Zabawa w śpiącą królewnę". Dla większości członków grupy teatralnej, pracującej od września w zupełnie nowym składzie był to debiut. Mimo ogromnej tremy, wszystkim udało się wyjść na scenę w odpowiednim momencie i bezbłędnie wypowiedzieć swoją rolę. Niektórzy dali z siebie nawet więcej niż podczas prób i przygotowań.
  W marcu po raz kolejny (tym razem z okazji Dnia Kobiet) odwiedziliśmy Dom Pomocy Społecznej w Ciechanowie i wystawiliśmy nasze przedstawienie ponownie.
 6. Rok szkolny 2008/2009 - W październiku grupa teatralna przygotowała spektakl "Nie ma tego złego", który uświetnił uroczystość pasowania na ucznia. W kwietniu z okazji Świąt Wielkanocnych wystawiliśmy to samo przedstawienie dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Ciechanowie. W maju członkowie koła przygotowali sztukę teatralną "Mitologia na wesoło", które zostało wystawione z okazji Gminnego Turnieju Wiedzy Mitologicznej.

::Strona główna::
J. O. & E. P. & M. R.