Szkoła Podstawowa im. 11 Pułku Ułanów Legionowych w Gumowie
O nas

Biblioteka to nie tylko miejsce pełne książek, to również miejsce rozwijania swoich zainteresowań, wspólnych spotkań na przerwach i po lekcjach. To także wspaniałe miejsce do wspólnych zabaw, odrabiania lekcji, spotkań z ciekawymi ludźmi. Tu można w ciszy i spokoju odpocząć oraz miło spędzić wolny czas.

We wrześniu 2004r. biblioteka szkolna została przeniesiona do nowego pomieszczenia w związku z oddaniem nowo dobudowanej części budynku szkolnego. W ten sposób uczniowie uzyskali lepszy dostęp do księgozbioru, gdyż do tej pory biblioteka znajdowała się w oddzielnym budynku, po drugiej stronie szkoły. Obecnie znajduje się na pierwszym piętrze szkoły i zajmuje duże pomieszczenie podzielone na czytelnię i wypożyczalnię.

W ramach projektu „eIntegracja – Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu” realizowanego przez powiat ciechanowski, w IV kwartale 2014 r. Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej - istniejące w bibliotece szkolnej zostało zmodernizowane. Centrum zostało wyposażone w 12 sztuk sprzętu komputerowego z oprogramowaniem oraz projektor multimedialny i ekran. Ponadto została wykonana nowa sieć teleinformatyczna - elektryczno - logiczna.

W celu szybkiego dotarcia do potrzebnych źródeł informacji, oprócz Internetu oraz programów multimedialnych, czytelnicy mogą skorzystać z katalogów bibliotecznych: alfabetycznego, rzeczowego i tytułowego. Katalog jest głównym źródłem informacji o zbiorach biblioteki. Pozwala zorientować się, czy w zbiorach biblioteki znajduje się poszukiwana książka, jakie tytuły są przypisane do określonego autora lub jakie książki na interesujący czytelnika temat znajdują się w zasobach. Wymienione katalogi są tradycyjnymi katalogami kartkowymi, stanowiącymi zbiór kart katalogowych, umieszczonych w specjalnych skrzynkach. Od roku 2005 równolegle tworzony jest nowoczesny katalog komputerowy, który w przyszłości pozwoli na szybkie, efektywne, wszechstronne i wygodne poszukiwanie potrzebnych materiałów. Obecnie do dyspozycji czytelników naszej biblioteki są na bieżąco prowadzone katalogi kartkowe.

Nasza biblioteka dysponuje także przestronną czytelnią, gdzie obok zbiorów biblioteki dostępne są dla każdego ucznia i nauczyciela czasopisma dziecięce i młodzieżowe oraz pedagogiczne. Tu dzieci często odrabiają zadania domowe wykorzystując zbiory biblioteki, przygotowują się do zajęć i konkursów, a także spędzają wolny czas pogłębiając wiedzę na temat swoich zainteresowań.

Nauczyciele natomiast mogą wykorzystać znajdujący się tu nowoczesny sprzęt multimedialny w celu urozmaicenia swych zajęć lekcyjnych projekcją filmów edukacyjnych. W czytelni dostępne jest także do użytku uczniów i nauczycieli osiem komputerów z dostępem do Internetu. Programy multimedialne oraz Internet są dodatkowym narzędziem pozyskiwania informacji i pogłębiania swej wiedzy. W czytelni odbywają się spotkania z ciekawymi ludźmi oraz przedstawicielami różnych organizacji współpracujących ze szkołą.


::Strona główna::
J. O. & E. P. & M. R.